Legend of the Galactic Heroes


Özel televizyonlar yeni başladığında HBB’de iki farklı çizgi dizi vardı. Birisinde tanrılar insanlar arasında yüryüp savaşmalarını birinde de uzayda büyük bir savaşı izlerdik. O uzay savaşını anlatan dizinin ismini yıllar sonra bulduğumumda bir arkadaşımın da yardımıyla dizinin kendisini edindim. Ne yazık ki Amerika ve Japonya’da DVD setlerini alabildiğimiz bu dizinin Türkiye’ye getireni yok. Dizinin adı Legend of the Galactic Heroes idi.

Eser önce Yoshiki Tanaka tarafından yazılmış bir roman olarak başladı. Romanlar 1982’den 1987’ye kadar 10 cilt oldu ve imparatorlukların yıkılışı ve doğuşunu anlattı. Tanaka’nın çalışmaya başlarken eser için başlığı “Galaksinin satranç oyunu”ydu. Tam da ne istediğini anlatan bir başlık bu. Galakside iki buçuk büyük güç var. Birisi monarşi ile yönetilen 19. yüzyıl Prusya’ya benzeyen Galaktik İmparatorluk diğeri de demokrasi ile yönetilen Özgür Gezegenler. Bu ikisinin ortasında da Phezzan gezegeni ve onun tüccarları var.

Bilinen galaksinin ve uzay yollarının haritası

Uzayda daha ilk sezonu izlediğim için tam anlamadığım bir sebepten dolayı belli yolları kullanmak zorundalar. Bu yollar da deniz yollarının yarattığı etkiye benzer bir şekilde önemli merkezler oluşmasına sebep oluyor. Özgür gezegenlerin imparatorluğa baş kaldırıp ayrılmasından dolayı da yüzlerce yıldır süren bir savaş içindeki bu iki oluşum sanki uzayda satranç oynuyorlar. Bizler de bu satrancı iki karakteri takip ederek izliyoruz. Reinhard von Müsel imparatorlukta askeri dahi genç bir amiralin savaşlarını ve imparatorluk içinde yükselişini izlerken, onun karşıtı özgür gezegenlerdeki Yang Wenli’nin savaşları ve yükselişini takip ediyoruz. İkisi de oturmuş üzerinde düşünülmüş karakterler ama bununla kalmıyor ve bir çok yan karakterle hikaye çeşitleniyor. Bazı bölümlerde savaşın starateji ve taktik kısmından insanı kısmına odaklanmak için pilotlar ya da askerler de hikayeye dahil ediliyor. Onlar olmasaydı belgesel kanallarından birinde izleyebileceğiniz bir tarih belgeseline dönebilirdi. Yönetmen Noboru Ishiguro buna izin vermiyor. Böylece uzun olsa da gittikçe içine alan bir eser ortaya çıkartıyor.

Eğer askeri bilimkurguyu seviyorsanız, staratejilerin kurulmasını ve sonuçlanmasını izlemeyi seviyorsanız ya da tarih belgesellerinden daha heyecanlısını izlemek isterseniz bu dizi tam size göre.

Çok daha ayrıntılı bir incelemesini tüm sezonları izleyerek AnimeMANGATürkiye’deki arkadaşlar yapmış. Bir bakın derim.

Türkiye’de sadece ilk sezonu yayınlanmıştı. HBB’den sonra KanalD’de yayınlanmış ondan sonra da kimse getirmemiş. 2010’larda 80’lerin sonunda başlamış bir animeyi izlemenin sıkıntılarını dikkate almam diyorsanız bu diziyi izlemeniz için bir engel yok demektir. 110 bölümmüş tamamı o bir sıkıntı olabilir ya da DVDsini almak, bulmak sorunu yaşayabilirsiniz bende söylemesi.

Böyle bir durumla baş edebilmek için sizinlee aşağıda birinci sezonun girişini ve trailerını paylaşıyorum. Bir bakın bakalım hatırlayacak mısınız?

İzlediğiniz ve tekrar yayınlansın istediğiniz neler var? Özel televizyonlar ilk çıktığında ortalığı saran eserlerden hala özlediğiniz hatırladığınız bir şeyler var mı?

Reklamlar

Legend of the Galactic Heroes” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s