Transhümanizm ve Sanat


Bilimkurgu ile ilgilenenler transhümanizmi duymuşlardır. Wikipedia’ya göre

Transhumanism is an international intellectual and cultural movement supporting the use of science and technology to improve human mental and physical characteristics and capacities. The movement regards aspects of the human condition, such as disability, suffering, disease, aging, and involuntary death as unnecessary and undesirable. Transhumanists look to biotechnologies and other emerging technologies for these purposes. Dangers, as well as benefits, are also of concern to the transhumanist movement.

ya da Türkçe Wikipedia’dan

Transhümanizm, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin arttırılması ve yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslar arası bir entelektüel ve kültürel harekettir. Transhümanist düşünürler, bu amaçla insan geliştirme tekniklerinin ve yüksek teknolojinin kullanılması imkânlarını ve muhtemel sonuçlarını tartışırlar.

Bilimkurgu insanın değişimi üzerine yazan bir edebiyat kolu olduğu için bu akımdan etkilenmemesi mümkün değildi, haliyle bir çok eser bu temaları işlemiştir.

Robert A. Heinlein (Lazarus Long serisi, 1941–87), A. E. van Vogt (Slan, 1946), Isaac Asimov (I, Robot, 1950), Arthur C. Clarke (Childhood’s End, 1953) and Stanislaw Lem (Cyberiad, 1967) ilk örneklerdendir. William Gibson‘ın Neuromancer (1984) ve Bruce Sterling‘in Schismatrix‘i (1985) ile Cyberpunk insan bedeninin değiştirilmesi üzerine hikayeler anlatmıştır. Transhümanist temalı başka romanlarla bir çok konu işlenmiştir Greg Bear‘ın Blood Music‘i (1985) , Octavia Butler‘ın The Xenogenesis Trilogy‘si (1987–1989); Nancy Kress‘in The Beggar’s Trilogy‘si(1990–94);  Greg Egan‘ın 1990’ların başından beri çıkarttığı eserleri, mesela Permutation City (1994) ve Diaspora (1997); Iain M. Banks‘in The Culture romanları; Linda Nagata‘nın The Bohr Maker’ı (1995) ; (kendi eserlerini bilimkurgu saymasa da) Margaret Atwood‘un Oryx and Crake‘i(2003); Fransız Michel Houellebecq‘in Les Particules élémentaires (1998; İng. Çevirisi The Elementary Particles 2001) ve La Possibilité d’une île (2005; İng. Çevirisi The Possibility of an Island 2006) ; Robert J. Sawyer‘ın Mindscan (2005) ; ve daha önce incelediğimiz yazar Charles Stross‘un Glasshouse‘u(2005), Richard K. Morgan‘ın Takeshi Kovacs serisi incelenebilecek eserlerden bir kaçıdır.  Bunların çoğu cyberpunk ya da post-cyberpunk türündendir.

Çizgiroman ve filmlerdeki Transhümanizm etkisine de bir başka günce yazısında inceleriz. Bugünkü yazının amacı sizlere yeni bir serginin açılışını duyurmak. Girişteki resimden de gördüğünüz gibi Devenir Humain? adında bir esergi başladı. “Devenir Humain” anlamı (benim googlefu ile) fransızca “İnsana dönüşmek”.

Sergiyi incelerseniz çeşitli disiplinlerde bir çok eser görebilirsiniz. Serginin amacı düzenleme komitesine göre transhümanizmin fikirlerini sanat yoluyla kitlelere aktarmak olduğundan ilgi çekici eserler çıkmış ortaya. Aşağıda galeride birkaçını ve devamında da bir kaç videoyu görebilirsiniz.

Sergiyi incelemenizi tavsiye ederim.

Ne dersiniz Türkiye’de transhümanizmle ilgilenenler neler yapıyor?

Transhümanizm temalı romanlar okudunuz mu? Ne düşünüyorsunuz?

Reklamlar

5 thoughts on “Transhümanizm ve Sanat

    1. Ben transhümanizmi insanlığın gelişim çizgisi içinde bulanlardanım. Ulaşılmak istenen koşmak yerine araba kullanmaktan farklı değil bana sorarsanız. Bir ara zaman bulabilirsem eleştirileriniz üzerine bir yazı karalayacağım. Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s