The Unwritten v1


The Unwritten Volume 1: Tommy Taylor and the Bogus Identity

Yazar: Mike Carey

Çizer: Peter Gross

144 sayfa

Tür: Çağdaş Fantastik

Özet Görüş:

Carey ve Gross‘u Lucifer‘den biliyordum. İkisinin yeni bir çizgiromana başladıklarını öğrendiğimde bakmaya karar verdim. İyi ki de bulmuş okumuşum. Hikaye anlatıcının dünya ile ilişkisi üzerine bir öykü sunmuşlar. Macera hikayesi olarak da, bir akıl oyunu olarak da hatta fildişi kulelerindeki edebiyatçılara göre bile okunabilir. Bulup incelemenizi tavsiye ederim.

Diyelim ki siz, Harry Potter gibi ünlü bir serinin yazarının oğlusunuz. Babanızın vefatından sonra onun kitap turlarına siz çıkıyor, serinin tanıtımını siz yapıyorsunuz. İsminiz de aynı olduğu için başk karakter Tommy Taylor ile karıştırılıyorsunuz. Babanızın 13üncü kitaptan sonra aniden kaybolmasından dolayı ona kırgınsınız. Gene de onun ününü kullanıyor, para kazanıyorsunuz. Bir toplantıda genç bir kadın herkesin ortasında sizin kim olduğunuzu soruyor. Kimliğinizin sahte, geçmişinizin uydurma olduğunu söylüyor. Ne yaparsınız?

The Unwritten’daki gibi heyecanlı bir maceranın içine dalarsınız. The Unwritten bizi edebiyatın derinliklerine götürüyor. Edebiyat ve hayat ilişkisini inceliyor. Gerçekliğin bazen nasıl kurmaca ile karıştığını fantastik bir hikaye ile anlatıyor. Carrey bunu her bölümün başında kurmaca ya da gerçek bir edebi eseri alıntılayarak başarıyor. Böylece sürekli bize altta (ya da üstte) başka bir anlatım olduğunu sezdiriyor.
Seri daha  bitmedi nasıl sonuçlanacağını merak ediyorum ama Tommy Taylor’un hikayesi edebiyat severlerin hoşuna gidecek bir çizgiroman. Aşağıda sizlerle ilk bölümden etkileyici iki sayfayı paylaşıyorum.

Devamı var

Tom'un babasının oğlu olmadığı iddiası üzerine hayranlarının isyanı

Tom'u kitaplardaki baş kötü karakter olduğunu düşünen biri kaçırdığında

Hikayeler çağlar boyunca insanları ve toplumları etkilediler. Zaman geçtikçe hikayelerimiz gerçeklikten daha da etkileyici oldular. Zamane ünlülerinin gücü de gerçeklikten farklı bir hikayeyi sevdirmelerinde yattığını söylemiyor mu halkla ilişklerciler ve reklamcılar. Liderlerimizde bile bir hikaye aramıyor muyuz?

Ne dersiniz hikayelerin gücü ne kadar?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s