For The Win


For The Win

Yazar: Cory Doctorow

480 sayfa

Tür: Macera, Genç Yetişkin (Young Adult)

Özet Görüş:

Doctorow benim sevdiğim internet kişilerinden birisi. Boing Boing‘deki yazılarını beğeniyor, EFF‘de yaptığı işleri takdir ediyorum. Politik bir kişiliği olan bir yazar kendisi ve son iki Genç Yetişkin kitabını da bu görüşlerini aktarmak için kullandı. Bu ikinci kitabı da Doctorow’un başarılı tarzı ve bol bilgi ve siyaset dolu. Fikirlerine katılmasanız da beğeneceğiniz bir kitap. En azından bedava internette paylaştığı için para vermeden bakıp inceleyebilirsiniz. Kim bilir belki beğenirseniz alırsınız ve bir kütüphaneye hediye edersiniz.

For The Win, kazanmak için ne yapmak gerektiğine dair bir roman. İnternetin hayatımıza girişi ile herşeyin değişeceğini söylemişlerdi. Bir çok şey değişti ancak değişmeyen önemli sorunlar da var. Doctorow bu romanda işte onlardan birini bizlere hatırlatıyor. Bilginin sınırları aştığı çağımızda, gelişmiş ülkelerdeki insanların zevki için köle gibi çalışan çocukları ve yetişkinleri konu alıyor. Oyun dünyasına uzak olanlar için oyun oynayarak para kazanmak çok garip bir fikir gibi gelebilir. Ancak çoklu oyunculu platformlarda oynamışların en az bir arkadaşı bu işten para kazanmıştır ya da para harcamıştır oyun için. Karakterini geliştirip satanlardan, altın ya da değerli maden toplayıp onu karaborsada satanlara kadar bir çoklarını bulabilirsiniz. Merak edenler için kullanmamış olsam da World of Warcraft adlı oyun için altın alabileceğiniz ya da karakter satın alabileceğiniz iki siteyi inceleyebilirsiniz. Bunun Türkiyede olmadığını düşünüyorsanız işte size World of Warcraft forumlarında altın satışı ve ticaret bölümü. Daha ayrıntılı araştırmak isteyenler wikipedia’dan başlayıp makaleler için buraya ve WOW altın fiyatları hakkında bir araştırma için buraya bakabilirler.

Hal böyle olunca önce bedava oyun oynamak, sonra da oyun oynayarak para kazanmakla ikna edilenlerin sömürüldüğü bir sistemin oluşması zor olmadı. Özellikle Çin’de ve uzakdoğuda bu işle uğraşan çok kişinin olduğu söyleniyor. Rakamlarla ilgili bir araştırma görmedim o yüzden şu anda ne kadar büyük olduğunu bilmiyorum. Doctorow işte bu gidişatın daha da artacağını düşünerek gelecekte olabilecek bir isyanı kurguluyor.

Önce tek ortak noktaları oyun olan farklı karakterlerle sanal işçilerin gerçek dünya sorunlarına bakıyor. Amerikalı bir genç ile de gelişmiş ülke okuyucusuna özdeşleşebilecekleri bir karakter sunup hikayesine başlıyor. Çin’de, Hindistan’da, Endonezya’da zaten iş koşullarının kötü olduğu bu ülkelerde oyun işçilerinin günde 22 saat zorla çalıştırıldığını anlatıyor Doctorow. Mafyanın bu işe bulaştığını, kimsenin bu işçileri önemseyip korumaya çalışmadığını anlatıyor. Yavaş yavaş biriken bu enerji sonunda işçilerin örgütlenmesi ve grev yapmalarıyla kendini göstermeye başlıyor. Ancak “işçi hareketinin” sonuca ulaşabilmesi için uluslar arası bir mücadele yapmaları ve belki de tarihin en büyük ekonomik savaşına başlamaları gereklidir.

Doctorow çok da sıkıcı olabilecek bu konuyu gerçekçi karakterlerle başarılı anlatıyor. Doğrusu fikirlerine çok katılmayan ve de bazı yerlerde “yok artık” diyen bana bile keyifle romanı okutmayı beceriyor. Bunun belki de en önemli sebebi güçsüzün güçlüye karşı kazanmasını isteyen o temel duyguyu sezdirmeden kullandırması oluyor. Kitapta atlaya atlaya okuyabileceğiniz ekonomi dersleri, işçi bilinci oluşturma konuşmaları da var. Romanın uzun olması sayesinde bunları atsanız da büyük bir kayıp yaşamıyorsunuz.

Politik fikirlerle ilk defa burada karşılaşacakları dengelemesi için Ayn Rand okumalarını tavsiye ediyorum. En azından iki ucunu da görmüş olursunuz. Doctorow eğlenceli ve bilgilendirici bir kitapla gene okuyucularını sevindiriyor. Hele bu kitabın creative commons lisansıyla dağıtılıyor olması işin tadını arttırıyor. Little Brother’ı ya da bunu Türkçe’ye çevirecek birileri olsa da daha çok insan okuyabilse keşke. İngilizcesi kolay bu kitabı bulun ve okuyun. Sıkılırsanız hiç birşey kaybetmiş olmayacaksınız.

2010’ların kültürünü anlatan bu tarz kitaplar yeni çağı müjdeliyorlar. Sizlerin de yeni çağ kitabı diyebileceğiniz eserler var mı? Ya da Doctorow hakkındaki fikirlerinizi de duymak isterim. Hemen yorum yaza tıklayıp paylaşın.

Reklamlar

For The Win’ için 3 yanıt

  1. Ben hala bitiremedim yahu. Uzadikca uzuyor. Ayni seyleri tekrar tekrar soyluyor. Bir kere daha enflasyon tarif ederse ya da Cindeki kadin intiharlarinin erkeklerinkinden fazla oldugu bilgisini verirse firlatacam stanzayi elimden.

    1. Konu hakkında biraz bilgisi olan için zor bir kitap zaten. Gene de bilgilendirme amaçlı yerleri dışında da çok başarılı bölümler var. Ondan okuyabildim ama bazen ben de sıkıldım. İşte günce okuyucuları için nelere katlanıyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s