How to Train Your Dragon


Bazı filmler şaşırtıcı güzelliğiyle uzun süredir beklediğiniz bir film olduğunu düşündürür. Ejderhanızı nasıl eğitirsiniz de öyle bir filmdi. Sonunda eğlenceli bir ejderha filmi izleyebilmiştim.

Avatar’da 3 Boyutlu filmde uçmanın ne kadar güzel anlatılabildiğini görmüştük. Ancak uçmanın keyfini hem de ejderhaya binmenin keyfini Ejderhanızı nasıl eğitirsiniz’de göreceksiniz. Temelde film Hıçkırık adında kasından çok beyni gelişmiş bir viking çocuğunun yetişkinliğe geçiş hikayesi. Bu hikaye başarılı bir şekilde kotarıldığı için hem bakış açılardan da izlenebiliyor. Bir yandan dış görünüş her şey değildir, ya da düşman zanettikleriniz belki de kötü değildir, veya daha barışçıl olmalısınız ve aynı anda savaşçı olmalısınız filmin söylediklerinden bir kaçı. Sonuçta bu bir film ve sizi bir buçuk saate yakın bir zamanda başka bir dünyaya taşıyor.

Hikaye  kasvetli bir adada ejderhaların saldırısı altında yaşayan bir Viking kasabasının şefinin oğlu Hıçkırık’ın dehşetli bir ejderhayı yakalamasıyla başlıyor. Çevresindekilerin gözünde bir baltaya sap olamayan, savaşmayı sevmeyen bir çocuk olan Hıçkırık yakaladığı ejderhayı öldüremiyor. Öldürse ünlü olacağını bilmesine rağmen ejderhayı bırakıyor ve aralarında yavaş yavaş bir dostluk doğuyor. Bu dostluğun sonucunda Hıçkırık ejderhaların kimsenin bilmediği özelliklerini öğreniyor. Sonunda da tüm kasabayla barışıyor hatta kendine bir kız arkadaş bile ediniyor.

Klasik Holywood mutlu sonu ile biten hikaye insanı pek yormuyor. Sonrasında üzerinde konuşacak çok konu bulabilseniz de aslında bunlar biraz da ne kadar eşelediğinizle alakalı. Kendi içinde film çok ortalama bir insan tavsiye ediyor. Ejderhaları dost canlısı hayvanlar olarak anlatmasına rağmen asla dost olunamayan bir kötü ejderha da ekleyerek bazen barış elde etmek için savaşmak gerektiğini söylüyor. Hikaye açısında sonda büyük bir kavga olmasını anlamlı bulsam da sanki başka şekilde kapatılsa daha iyi olurdu gibi geliyor. İncelerseniz kitabından oldukça farklı olduğunu görürsünüz. Belki o daha iyiymiş ama gene de son zamanlarda izlediğim en eğlenceli ejderha filmi. Hele animasyonlar çok başarılı, doğrusu 3Boyutlu bir sinemada izlemenin keyfi de başka oluyor. imdb’de 8.3 almış olması da boşuna değil. Kesinlikle zamanınız varsa izleyin, Avatar gibi sadece görsel de değil o yüzden 2 boyutlu da izleseniz keyif almanız garanti. Hatta çocuğunuz varsa onu da gönül rahatlığıyla götürebilirsiniz.

Sizlerin film hakkında görüşleri neler? Daha çok ejderha filmi istiyor musunuz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s