Changes


Harry Dresden 12: ChangesChanges

Yazar: Jim Butcher

448 sayfa

Tür: Şehir Fantastiği

Özet Görüş:

Jim Butcher beğendiğim ve yıllardır takip ettigim bir yazar. Dresden serisinin son kitabını da heyecanla aldım. Doğrusu başarılı ve etkileyici buldum. Şimdilik serinin en iyi kitabı. Seriyi on bir kitaptır okumuyorsanız da tavsiye ederim ama gene de başka kitaplarını okuyup da gelin.

***

Harry Dresden Jim Butcher’in yarattığı Chicago’da yaşayan bir büyücü. İlk kitaptan itibaren sürekli gelişen ve değişen bir kahraman. Öyle bir gelişme var ki ilk kitaptan son kitaba kadar, eğer hiç başlamadıysanız hepsini ard arda okumanızı tavsiye ederim. Yan karakterlerden romanlar boyunca devam edenlerinin gelişimini de es geçmiyor Butcher. Ortaya da on iki kitaptır merakla beklenen bir seri çıkıyor. Bu seriyi ismi lazım değil rahmetli yazarların serileri gibi her kitapta aynı konu etrafında dönen serilerden biri de sanmayın. Dresden Dosyaları her romanda ayrı bir konu ile arka plan hikayesinde ufak değişikliklerle devam eden bir seri. Böyle olunca da bu son kitap dahil hepsini öncekileri okumadan okuyabilirsiniz. Fakat özellikle Changes’in tadını önceki kitapları okuyanlar daha çok çıkartacak. Butcher’ın on bir kitaptır hazırladığı Harry sonunda büyük değişimler yaşıyor. Onun kim olduğunu, kişiliğini öğrenen eski okuyucular için büyük bir keyifle okunan bir değişiklik bu, ancak korkum seriyi bilmeyenler yaşanan olayların büyüklüğünü tam olarak kavrayamayabilir.

Kitap Harry’nin bir kızı olduğunu öğrenmesiyle başlıyor.

Evet hem de ilk satırda. Kitap şöyle başlıyor:

I an­swered the phone, and Su­san Ro­driguez said, “They’ve tak­en our daugh­ter.”

I sat there for a long five count, swal­lowed, and said, “Um. What?”

“You heard me, Har­ry,” Su­san said gen­tly.

“Oh,” I said. “Um.”

“The line isn’t se­cure,” she said. “I’ll be in town tonight. We can talk then.”

“Yeah,” I said. “Okay.”

Benim tercümemle

Telefonu açtım, Susan Rodrigez “Kızımızı kaçırdılar” dedi.

5’e kadar sayıp bekledim ve “Hmm, ne?” dedim.

Susan nazikçe “Beni duydun Harry” dedi.

“Oh” dedim, “Hmm”

“Hat güvenli değil, akşama şehirde olacağım. O zaman konuşabiliriz.”

“Peki” dedim. “Tamam”

Böyle bir başlangıçtan sonra hızlı ve heyecanlı bir maceraya atılıyoruz. Harry’nin ilk kitaplarından tanıdığımız Susan’dan olma kızını kurtarmak için dünyanın ve çeşitli alemlerin garip köşelerini ziyaret ediyoruz. Harry’nin eski dostları ve yeni karakterler bu macerada ona eşlik ediyorlar. Butcher bu iddialı girişin hakkını veriyor.

Kitap sanki önceki onbir kitap bu kitap için yazılmış gibi neredeyse tüm karakterleri ve mekanları kullanıyor. Harry’nin kızını kurtarmak için neler yapabileceğini, ahlak anlayışının ve karakterinin büyük testini okuyoruz. Seriden bazı karakterlerin geçmişiyle ilgili ufak bir kaç sır öğrensek de bu kitap Harry Dresden’in kim olduğunu sorguluyor. Hatta bir karakterin ağzından Jim Butcher bence kitabın ana temasını özetliyor.Karakter Harry’ye “Bu olay senin kim olduğunu ortaya çıkartacak” diyor.

Bu arayış içinde bazen şaşırarak, bazen de sükunetle Harry’nin değişimini izliyoruz. Çözülmez gözükeni nasıl aşacağını merakla okutmayı biliyor Jim Butcher.

Kitapla ilgili tek canımı sıkan nokta, Jim Butcher’ın neredeyse elindeki tüm barutları burada kullandığını düşündüren doluluk. İstese bu kitabı kolaylıkla iki ya da üç kitaba dönüştürebilecekken şaşırtıcı bir insafla tek kitapta toplamayı bilmiş. Yoksa benzer bir konuda süründüren çok üçlemeler biliyorum. Harry’nin hikayesi burada bitmiyor, nereye gideceğini merak ediyorum. Bundan sonraki kitabı da Jim Butcher bana sattı kesinlikle.

Konunun karanlık olmasından dolayı bu kitap da oldukça karanlık. Olaylar daha vahim olduğu için espriler daha az. Gene de güldüğüm yerler vardı. Öteki kitaplardan daha çok zaman mı harcadı Codex Alera bitince yoksa ya da aniden bir ilham mı geldi bilmiyorum ama bunda daha olgun bir yazar var karşımızda.

Butcher’ın Harry Dresden serisini ve oldukça ilginç bir fantastik seri olan Codex Alera serisini okumanızı tavsiye ederim. Eğer şehir fantastiği severseniz, Changes’i kesinlikle okuyun.

Rol yapma oyunları sevenler için serinin oyun kitabının da Evil Hat‘den ön siparişte olduğunu belirteyim.

Peki sizler okuduğunuz kitaplarda benzer durumla karşılaşan kahramanlar var mıydı? Kahramanın hayata bakışını sonuna kadar sorgulayan romanlar biliyor musunuz?

Reklamlar

Changes” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s