Sly Mongoose


Sly Mongoose

Yazar: Tobias S. Buckell

2008 Tor

352 sayfa

Tür: Bilimkurgu, Uzay Operası

Özet Görüş:

Hakkında hiç fikrim olmadan okuduğum bir kaç kitaptan biri Sly Mongoose. Sonunda oldukça beğendim ve bilimkurgu severlerin okuması tavsiye ederim.

**

Tobias Buckell‘ı güncesinden tanımıştım. Oldukça zeki yazıları vardı. Özellikle Amazon ve MacMillan arasındaki kapışmadaki yazılarında ve roman yazarlarının ne kazandığına dair yaptığı gayri resmi araştırmadan biliyordum. Sly Mongoose’ı da Buckell’ın yarattığı evrende üçüncü roman olsa da tek başına okunabilir olduğunu öğrenince incelemeye karar verdim.

Roman iki hareketli sahne ile başlıyor. Birincisi Pepper’ın konik bir ısı kalkanı ile paraşütsüz olarak Chilo atmosferine girişi. İkincisi ise fakir bir uçan şehirde, yetişkinlerin giyebileceği dışiskelet zırh olmadığı için zehirli gazlarla kaplı yüzeye inen genç Timas’ın uzaylı görmesi ve Pepper’ın düşmesi sonucu arkadaşının kopan parçanın altında kalarak ölmesi. Buckell iki tane güçlü sahneyle başlatıp sizi yakaladığı gibi hikayenin içine çekiyor. Yatapek’in yüzeye yolladığı genç xocoyotzin Timas’ın ve Yatapek halkının ilginç hikayesi zekice kurgulanmış. Çocuklarının zayıf kalması ve yüzey zırhının içine girebilmesi sayesinde toplumda üst seviyede bulunan ailelerin durumu pek rastlanmadık bir hikaye olmuş. Yatapek’in halkının daha önce tanrı sandıkları uzaylılar tarafından kandırılmış bir Aztek toplumu olması ve uzaylı efendilerinden kurtulduktan sonra eski inanşlardan kurtulmaya çalışmaları bile romanı okumaya yeterdi. Buckell bununla da durmamış ve gezegeni tehdit eden büyük bir kötülük de katmış.

Buckell başarılı bir dünya kurucu. Kurduğu evren geniş ve gerçekçi hissi veriyor. Hikaye tek bir gezegende geçse de tüm evreni arkaplan olarak kullanıyor. Hikaye daha biz ne olduğunu anlamaya çalışırken yürüyüp gidiyor. Aslında romanın problemli noktası da burada ortaya çıkıyor. Tempo ayarlamakta Buckell problem yaşamış gibi. Bazı bölümler hızla akıp bazen bizi arkada bırakırken bazı bölümlerde dengelemek için yavaşlatıyor. Yavaşlayan yerlerin sadece bu amaçla oraya yerleştirildiğini görebiliyorsunuz. Eğer bu sizi rahatsız etmezse sorun yok, rahatsız etse bile keyifli bir roman.

Daha önceki romanları okumamış olsam da tek başına kolay okunduğu için rahatsızlık yaşamadım. Bu seri romanlar yazan her yazar için şart koşulması gereken bir durum bence. On, on iki roman yazanların seriye istediğimiz yerden başlayabilmemize izin vermesi gerekli, Buckell şimdilik üçte kalmış olsa da bu kurguevrenden daha çok roman çıkar.

Bilimkurgu seviyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Buckell’ın ileride oldukça büyük bir isim olacağını sanıyorum. Türkçe’ye çevrilebilir bir roman değil ne yazık ki. Türkiye’de çevirilirse klasik bilimkurgu çevriliyor, o yüzden ingilizcesini bulun derim. Eğer satın almadan önce üçte birini okumak isterseniz Buckell’ın Sly Mongoose sayfasından okuyabilirsiniz.

Buckell’ın yaptığı gibi Aztek kültürünü kullanan romanlar biliyor musunuz? Batılı bilimkurgu yazarlarının hep hijyenik Amerikanvari evrenler kurgulaması hakkında ne diyorsunuz? Benim aklıma Roger Zelazny‘nin İthaki’nin 2000’de Türkçesini yayınladığı Işık Tanrısı geliyor. Tavsiye edeceğiniz başka batı dışı kültürleri anlatan romanlar biliyor musunuz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s