The Atrocity Archives: Charles Stross


The Atrocity Archives

Yazar: Charles Stross

295 sayfa

Tür: Lovecraftvari Casusluk

Özet Görüş:

Okuması pek de kolay olmayan bir kitap yazmış Stross. Atrocity Archives’ın başlarında o kadar yavaş ilerliyor ve o kadar çok bilgi yığılıyor ki sayfalar bitmek bilmiyor. Gene de yavaş bölümlerde yazarın zeki kurguları ve çılgın hayallerini okumak keyifli. Hele bir de bilişim, fizik ya da matametikle ilgili işiniz varsa bu öyküleri çok seveceksiniz.

Charles Stross güncesinden takip ettiğim, fikirlerini merak ettiğim bir yazardı. Ne yazık ki onun bir kitabını bile okuyamamıştım. Tor’da yayınlanan iki kısa öyküsünü dinledikten sonra bir ara okumalıyım dedim, Hitit Güneşi’nde bahsedilince de The Atrocity Archives’a başladım. Öncesinde Accelerando’yu Suvudu’nun kütüphanesinden bedava indirmiştim, ama bir türlü kitap sarmamıştı. Hitit Güneşi’nde çok övülünce heyecanla açtım kitabı. Bu heyecanım kitabın %10’u civarında söndü. O kadar sıkıldım ki, sayfaları zor çevirmeye başladım. Stross bilgi yüklemeleri ve yavaş tempolu hikaye anlatımı olan bir yazar bu kitaptan göründüğü üzere. Belki de arada bol bol kullandığı teknik terimleri bilmediğim için ya da bilişim sektörüne uzak olduğum için çok yavaş gitmeye başladı kitap. Okumaya devam etmemi sağlayan tek şey bu dağınıklığın nasıl olup da beğenildiğini bulma çabam oldu. Sonunda ortalarına gelip de ilk hikaye olan The Atrocity Archives’ın sonuna yaklaştığımda tempo arttı, bilgi yüklemelerinin yerini hareket aldı ve keyfim biraz yerine geldi. Yerine geldi gelmesine ama roman diye başladığım kitabın bir kısa roman ve bir romancıktan oluştuğunu öğrendim Atrocity Archives’ın sonunda. Kitabın ikinci hikayesi The Concrete Jungle ise zaten internetten bedava okuyabildiğim bir eserdi, başlamış ama ortalarda bırakmıştım. The Atrocity Archives’dan karakteri ve ortamı tanıdığım için bilgi yükleme bölümlerini hızla geçip hikayeden daha çok keyif aldım.

Stross’un hikayeleriTuring’in yayınlanmamış bir teoremi ile matematiğin büyü yapmada kullanılabildiği bir dünyada geçiyor. İkinci dünya savaşında Naziler’den, Irak gizli servisine herkes bu tekniklerle katliam yapabileceği için İngiliz gizli servisinin varlığının bile konuşulması gizli bir birimindeki basit bir bürokratın macerasını okuyoruz. Bilişim uzmanı olan bu arkadaşın saha ajanı olmak için uğraşması ve muradına ermesini, birim içi ayak oyunları ve çok tatsız kurgulanmış bir aşk hikayesi eşliğinde takip ediyoruz. İkinci hikayede ise artık saha ajanı olan kahramanımızın çıktığı görevi okuyoruz. Burada basit anlattığım konular aslında oldukça derin işlenmiş ve Stross’un dehasına hayran kalıyorsunuz. Çok zekice fikirler bulmuş, açıklamalarıyla sizi şaşırtmayı iyi beceriyor. Olgulara bakış açısı okurken keyif almanızı sağlıyor. Tek sıkıntısı bazen ne kadar zeki olduğunu göstermeye çalıştığı izlenimine kapılıyorsunuz. Ne kadar o kültürü bildiğini, ne kadar alanına hakim olduğunu anlatma çabasında sanki. Karakterden gelse idare edebileceğiniz şeyler bunlar ama anlatıcıdan gelince rahatsız ediyor. Tabi benim bu rahatsızlığımda söylenenleri anlamamam da etkili olmuş olabilir.

Sonuçta bilişim ya da temel bilimlerden biriyle ilgiliyseniz hoşunuza gitme ihtimali oldukça yüksek bir kitap. Stross takip edilmesi gereken bir yazar. Bu kitabın devamı olan The Jennifer Morgue’u da bir ara okuyacağım. Yukarıdaki alanlarla ilgilenmiyorsanız pek tavsiye etmem, gene de başlarsanız ilk bir kaç bölümde sıkılsanız bile bırakmayın derim.

Sizin ilginizi çeken okuması zor ama bir konuda bilgiliyseniz keyifli kitaplar var mı? İşinizin sevdiğiniz kitaplara etkisi oluyor mu?

Reklamlar

The Atrocity Archives: Charles Stross’ için 2 yanıt

  1. Kesinlikle bilisim sektoru ici esprilerinden galiba hosumuza gidiyor. Bizim yasadigimizin daha bi occult hali gibi. O yuzden sarmamis olabile. 🙂

    1. Zaten Stross’un kariyerine bakınca insan anlıyor espirilerin neden böyle olduğunu. Gene de ikinci kitabı okumak isterim, ilginç bir yazar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s