Earthcore: Scott Sigler


Earthcore

Yazar: Scott Sigler

Seslendirme: Scott Sigler

2005

Podcast Roman

Toplam süre: 15,8 saat

Toplam bölüm sayısı: 24

Edinebileceğiniz adres: Podiobooks

Tür: Bilimkurgu

Özet Görüş:

Podiobook sitesi ile ilk tanışmam bu romanla oldu. Güzel ve keyifli bir roman, bazı yerlerde aksasa da keyifli bir dinleme sunuyor. Kahramanları sıradan insanlar olması ilgi çekici olsa da çok karakter olması yavaşlatıyor.

Hitit Güneşi‘nin bir Podcast’inde duymasaydım ne Scott Sigler ne de Podiobooks’dan haberim olmayacaktı. Audible’dan bir kaç kitap almış ve dinlemiştim ama pek sarmamıştı. Hitit Güneşi’nde Scott Sigler’den oldukça övgüyle bahsedilince bir dinlemenin zararı olmaz diyerek Podiobooks’a gittim. Çok da iyi etmişim, oldukça güzel Podcast romanlar var. Ne yazık ki hiç Türkçe roman göremedim, belki kendi hikayelerimi okur ve yüklerim bakalım.

Romana gelince, Scott Sigler bol karakterli bir hikaye anlatıyor. Birden çok, hatta gereğinden de çok, bakış açısı var romanda. Başlangıçta gerçekten de tempoyu yavaşlatıyor bu durum. Ancak Sigler’in yavaşlamış temposu neredeyse bir çok macera romanının hızında. İlk bir kaç bölümde teklese de sonrasında toparlıyor ve oldukça keyifli bir macera dinliyorsunuz. Keyifli fakat bir yandan da bazı karakterler olmasaydı ne kadar iyi olurdu, bazı bakış açıları olmadan da yapabilirdik diyorsunuz. Ben Scott Sigler’in romanının editöre gitmeden önce okunmuş halini dinledim sanırım. Çünkü iyi bir editör bu aksaklıkları toplayabilirdi. Aksaklıklar Sigler’in ne anlatmak istediğini bilmesi ve tekniğinin de sağlamlığı ile çok rahatsız etmiyor.

Sigler bir maden araştırması anlatıyor. Amerika’da Utah’da bir dağda devasa bir platinyum yatağı bulan Earthcore şirketinin bu yatağı işlemek için yaptıklarını dinliyoruz. Madenin çok derinde olmasının getirdiği teknik sorunlar ve madeni kimse fark etmeden kazmak zorunda olmaları kitabın ilk yarısının hikayesi. Maden alanının kızılderililer tarafından lanetli kabul ediliyor olması ve maden alanında bulunan bir antik bıçak işleri daha da karıştırıyor. Asıl macera da madene indiklerinde başlıyor. Çünkü kazı yaptıkları dağ büyük ve ölümcül bir sırrı gizliyor.

Sigler teknik sorunlarla boğuşan karakterlerini anlatırken de, dağın içindeki mücadeleyi anlatırken de hiç aksamıyor. Konusuna hakim olduğu hissi benim gibi az şey bilen dinleyicinin zihninde yer ediyor. Oldukça tutarlı açıklamalar ile inanılırlığını arttırıyor. İnanırlılığını arttıran bir başka özelliği ise Sigler’in hiç bir karakterine acımaması oluyor. Yeri geldiğinde karakterleri öldürüyor. Bazen sadece öldürmek için de karakterlerini harcadığı hissine kapılsam da gerçekçi olmadığını söyleyemiyorum.

Yazarından bir kitabı dinlemenin de ayrı bir keyfi var. Sigler karakterleri seslendirirken onları aklınızda kurmanızı kolaylaştırıyor. Madencilik ve jeoloji ile ilgili bir kitabın da heyecanlı olmasını sağlıyor. Bu kitabı dinlemenizi tavsiye ederim, spor yaparken ya da yolculukta zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz.

Sizlerin dinlediği ve beğendiği sesli kitaplar var mı? Kitapları okumak yerine dinlemeyi tercih eder misiniz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s