The Posion Sleep, T. A. Pratt


The Poison Sleep

T. A. Pratt

The Poison Sleep

2008
336
Tür: Şehir Fantastiği
Özet Görüş
T. A. Pratt’ın büyücülerle dolu günümüz dünyasının ikinci kitabı. İlk kitabı okumasanız da keyif alabileceğiniz bir roman. Bazı yerlerde temposu düşüklüğü çekse de yeni fikirler için okunmalı.
T. A. Pratt, 2002’de Little Gods ile Nebula’ya aday olan Tim Pratt’ın mahlası. Tim Pratt 1976 doğumlu, Asimov’s ya da Strange Horizon okuyanlarınız onun bir hikayesini okumuşsunuzdur. Okumayanlarınız içinse Pratt sitesinde bir çoğunu bedava paylaşıyor. The Poison Sleep Marla Mason isminde Felport isminde bir şehrin baş büyücüsü olan hatunun hikayesini anlatıyor. Pratt’ın aynı karakter üzerine yazdığı ikinci roman olsa da The Poison Sleep seriye başlamak için oldukça uygun.
Felport Amerika’da garip bir kuruluş hikayesi olan bir şehir. Küçük bir şehir olsa da içinde pek çok büyücüsü ile dolu ve canlı bir şehir. Pratt’ın evreninde aklınıza gelen ve gelmeyen her tür büyücü var. Geleneksel olan kaos veya benzerlik büyücülerinden daha garip büyücülere kadar bir çok farklı karakter bulabiliyorsunuz. Zaten Pratt’ın keyifli yanı da bu. Çok uçuk kaçık olmasa da zamanımıza uygun bir bakışı var. İlk romanda Marla Mason başka bir şehirde bir macera yaşamıştı, bunda ise kendi şehrinde başına musallat olan problemlerle baş etmeye çalışıyor. Pratt ilk romana göre daha konuya hakim. Karakterler daha yerli yerinde ve yaşananlar daha tutarlı. Artık baş büyücü olmanın ne demek olduğunu daha iyi anlıyoruz. Pratt’ın büyücüleri mayfa babaları gibiler. Hepsinin bir yeri ve “adamları” var. Hatta büyücü olamayanların kurduğu çeteler bile var Felport’ta. İşte bunların arasında babaların babası gibi bir konum baş büyücülük. Marla Mason kendisini kabagüç büyücüsü olarak tanımlayan, önündeki problemi çok ince yöntemlere baş vurmadan çözmeye çalışan bir karakter. Biraz da bu özelliği yüzünden hem şanslı hem de şanssız.

Serinin belki tek sıkıntılı noktası, Marla karakterinin çok da kadın gibi olmayışı. Tamam güçlü kadın karakterler iyidir ama Pratt kadınsı pek bir şey bırakmamış Marla Mason’da. Marla ve bir kaç karakterin cinsiyetini değiştirsek de romanda fazla bir değişiklik olmazdı.

Şimdi para verip bilmediğim bir yazarın bilmediğim bir serisini okumaya başlamayayım diyorsanız, Pratt Marla’nın seriden önceki bir macerasını anlattığı Bone Shop‘un tüm bölümleri bitti. Gidip oradan başlayabilirsiniz.

Bir de kötü haber vereyim, şimdilik yayınevi Marla Mason serisinin beşinci kitabını yayınlamaktan vaz geçti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s