Painted Man, Peter V. Brett


The Painted Man
Peter V. Brett
2008 (UK)544 sayfa

Tür: Epik Fantastik
Diğer isimleri
The Warded Man (USA)

Özet görüş:
Bir ilk roman için oldukça güçlü bir dil, alışılmış fantastik çizgisinin dışında bir anlatım. Okumanızı tavsiye ederim.

Uzun süredir epik fantastik okumuyordum. Kılıçlar ve büyücülerden, gökyüzünde uçuşan ejderhalardan ve epik fantastiğin diğer oyuncaklarından sıkılmıştım. The Painted Man’in ilk satırlarında gene bir çiftlik hayatı anlatımı ve gene genç bir çiftçinin kahramanlığa yükselişinin öyküsünü okuyacağımdan çekindim. Neyse ki devamında bu kır hayatının epik fantastik yazarların çok sevdiği her şeyin günlük güneşlik olduğu cennetlerden olmadığını öğrendim. Doğrusu içinde Tolkien olmayan bir kitap okumak keyfimi yerine getirdi. Ustaya saygısızlık etmek istemem ama epik fantastik eserlerdeki sıradanlık artık can sıkıcı olmaya başladı. Neyse kafanızı şişirmeden romana döneyim.


Arlen, Leesha ve Rojer adında üç kahramanın hikayesi bu roman. Onların dünyası iblislerin gece insanlara saldırdıkları, mühürler  ile iblislerden korunmaya çalışan insanların dünyasıdır. İblisler açıklarını yakaladıklarında korunaklarına saldırdığı bu dünyada iblis saldırısından kurtulmak da bazen kurbanın kurtulmasına yetmez. Peter V. Brett karanlık bir dünya anlatıyor ancak bu dünyanın geçmişinde iblislere karşı kazanılmış savaşların da tarihi var. Ancak umudunu kaybetmiş, günün işlerini halledip, korunakların ardında iblislerin saldırdığı geceyi bekleyenlerin yenilgisini kahramanların gözünden izliyoruz. İlk romanda dünyayı değiştirmiyorlar ancak üçünün de akıllarında kurdukları hapishaneleriyle mücadeleleri soluksuz okunuyor. Peter V. Brett’in dili akıcı, dövüş sahneleri heyecanlı ve bir solukta okunuyor. Kurduğu dünya ise insanı içine çekiyor.
Uzun yolculuklar yok bu romanda. Sayfalarca anlatılan ormanlar ya da nehir yolculukları yok. Çünkü bir şehirden başkasına gitmek The Painted Man’in dünyasında çok tehlikeli. İblisler gece çıkıp yoldakilere saldırıyorla. Haberciler dışında geceleri yolda geçiren kimse yok. Kurgunun bu zorlaması yüzünden Brett’in hikayesi bir kaç bölüm dışında hep şehirlerde geçiyor. Brett bir kaç kasaba bir kaç da şehir gösteriyor bize. Bazılarının adını veriyor ama arkadaki devasa hikayeyi hissettiriyor.
Daha uzun uzun anlatıp öykünün sırlarını ifşa edip sizler için tadını kaçırmayayım.
Scribd’de bir ön incelemesini yapabilirsiniz. Buraya tıklamanız yeterli.
Bir de yazarın web sitesinden aldığım haberi paylaşayım. Türkçe’ye çevrilmesi için görüşmeler sürüyormuş.

Puanlama 8/10
Akıcılık
7/10
Yaratıcılık
9/10
Kurgu
7/10
Reklamlar

Painted Man, Peter V. Brett” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s